Fotografowanie ludzi lub przedmiotów, tak aby dookoła pozostało tylko idealnie białe tło wymaga podjęcia pewnych działań. Wbrew pozorom nie jest to sprawa prosta dla początkującego fotografa i przekonał się o tym chyba każdy, kto próbował takie zdjęcie zrobić.
Po co w ogóle fotografować ludzi lub przedmioty z białym tłem? Mianowicie takie zdjęcia doskonale nadają się jako prezentacja produktów w aukcjach internetowych, katalogach, jako wykorzystanie do budowy strony internetowej, jako wykorzystanie reklamowe lub do sprzedaży w bankach zdjęć. Szczególnie właśnie banki zdjęć cenią sobie takie fotografie, gdyż sprzedają je później w celu komercyjnego wykorzystania w wyżej wymienionych celach.
Zdjęcie przedmiotu z białym tłem można uzyskać na dwa sposoby:
Pierwszy to zrobienie fotografii na jednolitym tle, niekoniecznie białym i poddanie jej obróbce w programie graficznym typu Photoshop czy Corel photo-paint by zamienić istniejące tło na białe. Jest to jednak pracochłonne zajęcie i wymaga znajomości obróbki zdjęć w programach graficznych.
Pierwszy to zrobienie fotografii na jednolitym tle, niekoniecznie białym i poddanie jej obróbce w programie graficznym typu Photoshop czy Corel photo-paint by zamienić istniejące tło na białe. Jest to jednak pracochłonne zajęcie i wymaga znajomości obróbki zdjęć w programach graficznych.
Drugi sposób to zrobienie fotografii tak by tło za nią było idealne białe. Nie wystarczy tutaj ułożenie przedmiotu np. na białej kartce czy przy białej ścianie. W takich sytuacjach zawsze pozostaną cienie i będą widoczne niedoskonałości. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie oświetlenie. Poza tym potrzebny jest aparat fotograficzny (wystarczy średniej klasy) oraz fotografowany przedmiot.
Więc po kolei. Tło powinno być jasne (nie musi być białe). Fotografowany przedmiot ustawiamy w pewnej odległości od tła. Ustawienie przy samym tle może dać niepożądane efekty, a mianowicie krawędzie przedmiotu stracą na wyrazistości. Jeśli fotografujemy przedmiot pod kątem od góry wówczas musimy również zadbać o jasne podłoże. Przedmiot nie powinien znajdować się bezpośrednio na nim. W takim przypadku najprostszym wyjściem jest umieszczenie fotografowanego przedmiotu na przezroczystej płycie plexi, pod którą w pewnej odległości znajdzie się jasne podłoże. Tło, z tyłu przedmiotu oraz podłoże należy oświetlić bardziej niż sam fotografowany przedmiot. Np. jeśli przedmiot oświetlamy na f8 to tło powinno być oświetlone na f13. Łatwo to zmierzyć jeśli posiada się sprzęt do pomiaru oświetlenia, jeśli nie to pozostaje metoda prób i błędów by w końcu dobrać odpowiednie oświetlenie. Trzeba pamiętać by oświetlenie tła nie było za mocne, gdyż wówczas fotografowany przedmiot straci na wyrazistości. Za słabe oświetlenie spowoduje natomiast, że tło będzie szarawe a nie białe. Najlepsze do świetlenia tła są lampy halogenowe o mocy ok. 35W , które dają jasne i mocne światło. Powinny być przynajmniej dwie, by tak oświetlić tło, żeby nie było widać cieni. Halogeny należy ustawić w pewnej odległości , pod różnymi kontami by równomiernie oświetliły całe tło.
Następną sprawą jest ustawienie aparatu o ile istnieje taka możliwość. Czułość należy ustawić na jak najniższą czyli przynajmniej ISO 400, co daje przysłone f granicach f/5.5 – f/6.5. Lampę błyskową należy ustawić na nie więcej niż ¼ mocy. Takie ustawienia dają wystarczającą głębię ostrości. Jeśli nie wiesz jak ustawić aparat sprawdź w instrukcji obsługi, gdzie powinno być dokładnie opisane co i jak ustawić. Przydatnym narzędziem jest statyw do aparatu, który da nie tylko solidne oparcie ale również ułatwi precyzyjne kadrowanie.
Podsumowując wiesz już jak zrobić zdjęcie z białym tłem przy wykorzystaniu prostych sposobów. Teraz pozostają tylko ćwiczenia, które sprawią, że robienie takich zdjęć nie będzie już stanowiło problemu
---Internetowy Bank Zdjęć
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz